To obecnie jedne z największych kryzysów żywnościowych na świecie.
Aden/Amman/Dżuba, 7 grudnia 2018 r. – Warunki życia milionów dzieci w Jemenie i Sudanie Południowym są tragiczne. W obu krajach łącznie ponad 650 tysięcy najmłodszych każdego dnia jest zagrożonych śmiercią z głodu.
Życie wielu dzieci w Jemenie i Sudanie Południowym jest przeciwieństwem tego, jak powinno wyglądać dzieciństwo. W XXI wieku nie ma wytłumaczenia dla takiej sytuacji.
Wojny, kryzysy ekonomiczne i dekady niepokojów społecznych nie oszczędziły ani jednej dziewczynki i chłopca w Jemenie. Za ich cierpienie odpowiedzialny jest człowiek, mówi Geert Cappelaere, Dyrektor Regionalny UNICEF na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, który kilka dni temu wrócił z Jemenu. Dziś w Jemenie 7 mln dzieci każdego wieczoru idzie spać z pustym żołądkiem. 400 000 z nich cierpi na skutek ciężkiego ostrego niedożywienia i może umrzeć w każdej minucie, dodaje.
Wojna w Jemenie trwa już niemal 4 lata. Ponad 6700 dzieci zginęło już zostało poważnie rannych, 2700 zmuszono do walki, a niemal 1,5 mln zostało przesiedlonych. Wiele dzieci zostało wyłączonych z systemu edukacji, a te, które chodzą do szkoły pobierają naukę na niskim poziomie i w przeludnionych klasach. W Jemenie niemal każde dziecko, aby przeżyć jest zdane na pomoc humanitarną. Wsparcie ze strony UNICEF i innych organizacji dosłownie ratuje im życie i daje promyk nadziei.
Z kolei w Sudanie Południowym niemal 5 lat konfliktu doprowadziło do niewyobrażalnych cierpień dzieci. Niedożywienie, rekrutacja do grup zbrojnych, przemoc i gwałty to rzeczywistość najmłodszych w tym kraju. UNICEF szacuje, że ćwierć miliona z nich umiera z braku pożywienia. Widmo kolejnej epidemii głodu jest bliskie. Pracownicy UNICEF są na miejscu, a 110 z nich już oddało swoje życie niosąc pomoc od początku konfliktu. Wciąż jednak 7 mln Sudańczyków potrzebuje pomocy humanitarnej.
Za tymi liczbami kryją się konkretne dzieci z imionami, rodzinami, przyjaciółmi, niespełnionymi marzeniami i życiem, które nagle zostało im odebrane. Czy te liczby – i historie najmłodszych, które się za nimi kryją – właściwie mają znaczenie? One już dawno powinny szokować świat i prowadzić do natychmiastowych działań.
Zarówno w Jemenie, jak i Sudanie Południowym UNICEF niesie pomoc żywnościową, aby uratować dzieci przed śmiercią głodową, która w naszych czasach nie powinna mieć miejsca. Organizacja od lat z powodzeniem stosuje w leczeniu niedożywienia wysokokaloryczną pastę terapeutyczną złożoną ze zmielonych orzeszków ziemnych. Wystarczą 3 saszetki dziennie, aby w ciągu tygodnia mały pacjent przybrał na wadze kilogram, a jego organizm otrzymał niezbędne do rozwoju składniki. Jedna saszetka żywności terapeutycznej kosztuje zaledwie 1,47 zł.
UNICEF Polska zbiera środki na pomoc dla dzieci w Jemenie i Sudanie Południowym. Pomóc można wchodząc na stronę unicef.pl/jemen oraz unicef.pl/sudan.
Link do strony artykułu: https://cafe.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/w-jemenie-i-sudanie-poludniowym-650-tysiecy-dzieci-jest-zagrozonych-smiercia-glodowa